Skolioza jest nazywana epidemią XXI wieku. Zresztą nie bez powodu. Problem ten dotyczy coraz większej grupy osób w różnym wieku. Leczenie deformacji kręgosłupa u dzieci jest dość żmudne i czasochłonne. Nierzadko wiąże się z koniecznością noszenia specjalnego gorsetu ortopedycznego. A jak wygląda terapia w przypadku dorosłych? Tak samo, a może zupełnie inaczej. Odpowiedź na postawione pytania można znaleźć w niniejszym artykule.
Skolioza – co to takiego?
Skolioza jest skrzywieniem kręgosłupa, które występuje w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej oraz poziomej. Patologiczne zmiany w ułożeniu poszczególnych kręgów można zauważyć gołym okiem. Te wyginają się i tworzą charakterystyczny kształt przypominający literę „S”. Łopatki zaczynają wystawać, pojawia się wyraźne wcięcie po jednej stronie talii i asymetria między ramionami a biodrami.
Skolioza – leczenie dorosłych
Leczenie skoliozy u dorosłych zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania zmian. Zwykle interwencję rozpoczyna się od zaordynowania zabiegów z zakresu terapii manualnej oraz fizykoterapii. Ćwiczenia służą przede wszystkim wzmocnieniu mięśni pleców, zwiększeniu ruchomości w stawach, a także zniwelowaniu dolegliwości bólowych. Niekiedy sama fizykoterapia nie wystarcza, by złagodzić odczuwany dyskomfort. Wówczas lekarz decyduje o wdrożeniu środków farmakologicznych (przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych) albo zaleca noszenie specjalnego gorsetu w celu odciążeniu kręgosłupa i zmniejszeniu nacisku na stawy.
Operacyjne leczenie skoliozy – kiedy jest konieczne?
Jeśli dolegliwości bólowe związane ze skrzywieniem kręgosłupa nie ustępują i uniemożliwiają pacjentowi normalne funkcjonowanie oraz wykonywanie codziennych czynności, warto rozważyć opcję leczenia chirurgicznego. Zabieg polega zazwyczaj na dekompresji odcinka lędźwiowego, a dokładniej rzecz ujmując zespoleniu kręgów przy pomocy różnego rodzaju prętów i haków i śrub. W ten sposób powstaje swego rodzaju rusztowanie, które utrzymuje kręgosłup w prawidłowej pozycji i zatrzymuje ruch w stawach.
Tego typu interwencja traktowana jest jako ostateczność. Stanowi bowiem duże obciążenie dla organizmu. Okres rekonwalescencji po przebytym zabiegu trwa od 3 do nawet 12 miesięcy. Poza tym operacja niesie za sobą ryzyko powikłań (wyciek płynu mózgowo-rdzeniowrgo, infekcja czy nadmierna utrata krwi). Należy też pamiętać, że leczenie skoliozy bywa znacznie trudniejsza w przypadku dorosłych niż dzieci, choćby z uwagi na współwystępowanie różnych zaburzeń.