Wielu pacjentów zmaga się z bólem kolana przy zginaniu, czyli z bólem stawu kolanowego w tylnej części. Takie dolegliwości wywołują dyskomfort i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Jakie są przyczyny bólu kolana? Jak mu zapobiec? Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!
Staw kolanowy ‒ najistotniejsze informacje
Staw kolanowy to ważna część układu ruchu. Jest to największy staw w ciele człowieka, który, we współpracy z innymi stawami, umożliwia nam sprawne poruszanie się, wykonywanie ruchów zgięcia i wyprostu.
Staw tworzy otoczone licznymi więzadłami połączenie kości piszczelowej z kością udową. Pomiędzy wspomnianymi kośćmi znajdują się także dwie łąkotki (przyśrodkowa i boczna), których zadaniem jest lepsze dopasowanie do siebie kości, a także stabilizacja mechaniczna i amortyzacja wstrząsów. Ważna jest tutaj także kość rzepki, która pełni funkcję ochronną i polepsza mechanikę stawu.
Ów staw utrzymuje ciężar naszego ciała, przez cały czas jest więc obciążony, a co za tym idzie, narażony na kontuzje i urazy.
Ból kolana przy zginaniu ‒ przyczyny
Jakie są główne przyczyny bólu kolana przy zginaniu? W większości przypadków spowodowane jest to zmianami zwyrodnieniowymi, które polegają na stopniowej degeneracji tkanek – chrząstki, łąkotki, więzadeł. Inne przyczyny opisywanych dolegliwości to stany zapalne stawów bądź urazy mechaniczne. Z bólem kolana przy zginaniu mogą też zmagać się osoby wyczynowo uprawiające sport.
Ból mogą wywoływać także takie czynniki, jak:
- tętniak tętnicy podkolanowej
- chondromalacja rzepki
- entezopatia więzadła rzepki
- torbiel Bakera
- uraz tylnego rogu łąkotki.
Ból kolana przy zginaniu ‒ profilaktyka
Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu kolana przy zginaniu? Ważna jest odpowiednio zbilansowana, bogata w witaminy i minerały dieta. Niezmiernie ważne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała: nadwaga i otyłość zwiększają obciążenie stawu, przyczyniają się do szybszego zużywania chrząstki stawowej, zwiększają ryzyko kontuzji.
Warto też pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. Zdrowa dawka ruchu sprawi, że poczujemy się lepiej i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie ogólne.
Ból kolana przy zginaniu ‒ leczenie
Nikt z nas nie powinien lekceważyć dolegliwości bólowych, które pojawiają się przy zginaniu kolan. Gdy tylko zauważymy taki problem, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi diagnozę i omówi leczenie. Konieczne może okazać się wykonanie badań, na przykład rezonansu magnetycznego.
W zależności od przypadku, leczenie może opierać się na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych, stosowaniu maści, żeli, rozpoczęciu rehabilitacji, zmianie stylu życia.
Podsumowanie
Ból kolana przy zginaniu, czyli ból stawu kolanowego w tylnej części, to dolegliwość, z którą zmagają się pacjenci w różnym wieku. Wśród przyczyn omawianej dolegliwości wymienić możemy zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne czy chondromalację rzepki. Gdy tylko zaczniemy zmagać się z takim problemem, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Aby zmniejszyć ryzyko bólu kolan dobrze pamiętać o zdrowej diecie i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.