Drętwienie – co to?

Drętwienie jest to pojęcie, które szerzej określane jest mianem tak zwanych parestezji. Odczuwalne jest jako mrowienie lub ograniczenie czucia w okolicy zdrętwiałej. Niektórzy pacjenci odbierają je jako przeszycie tak zwanym prądem.

Jak szukać przyczyny drętwienia palców u rąk?

Przede wszystkim warto udać się najpierw do lekarza POZ, który z pewnością skieruje do odpowiedniego specjalisty. Niektórzy uważają, że przyczyny tych parestezji związane są wyłącznie z obszarem dłoni. Natomiast zarówno lekarze, jak i fizjoterapeuci zdają sobie sprawę z tego, że problem może być złożony. Przyczyny tego stanu mogą być związane z chorobami i urazami dotyczącymi ucisku struktur anatomicznych na nerwy w okolicy nadgarstka lub na wyższych poziomach kończyny górnej.

Najczęstsze schorzenia

Najczęstszymi chorobami, których objawem jest między innymi drętwienie palców u rąk, są: zespół cieśni kanału nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, uszkodzenie nerwu na obwodzie.

  • Zespół cieśni kanału nadgarstka – w chorobie tej dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jednym z głównych objawów jest mrowienie palców, a także pojawienie się ucisku oraz drętwienia. Pacjenci skarżą się także na osłabienie siły chwytu ręki.
  • Zespół rowka nerwu łokciowego – przyczyna może być związana z podrażnieniem lub uciskiem nerwu właśnie w okolicy rowka, w obszarze stawu łokciowego. W momencie gdy objawy dotyczą palców, należy wykonać pogłębioną diagnostykę.
  • Uszkodzenia nerwu na obwodzie – drętwienie palców u rąk pojawia się również w momencie urazów na poziomie kończyny górnej. Powstanie nadmiernego napięcia mięśniowego może być przyczyną podrażnienia gałązek nerwowych lub zaburzeń w pracy powięzi. Warto jednak wykonać pogłębioną diagnostykę, czyli badanie ENG.

Co istotne, trzeba pamiętać, że przyczynami parestezji palców u ręki nie muszą być jedynie schorzenia zlokalizowane w obrębie stawu łokciowego, ramienia, czy nadgarstka. Początek każdego nerwu obwodowego umieszczony jest w rdzeniu kręgowym. Co ciekawe, nawet zwyrodnienia w obrębie kręgosłupa szyjnego, czy niestabilność odcinka szyjnego mogą powodować takie objawy. W momencie gdy przyczyna nie zostanie znaleziona, konieczne jest wykonanie prześwietlenia, między innymi odcinka szyjnego kręgosłupa.

Drętwienie palców u rąk jest dosyć powszechne, praktycznie każdy na jakimś etapie życia się z nim zmagał. Jeśli występuje ono sporadycznie lub jest spowodowane przebywaniem długo w jednej pozycji, nie należy się martwić. Powtarzające się parestezje palców u rąk powinny jednak zaniepokoić, warto wtedy udać się do lekarza. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, do popularnych należy: zespół cieśni kanału nadgarstka lub uraz czy ucisk nerwów obwodzie.