Fizjoterapią nazywa się naukę o metodach leczenia środkami naturalnymi, których podstawą jest forma energii fizycznej występująca w organizmie człowieka, są nią, między innymi: ruchy, bodźce termiczny, mechaniczne itp. Nie da się ukryć, że fizjoterapia w ostatnim czasie mocno się rozwinęła, głównie ze względu na zwiększoną świadomość ludzi. Sporo osób skupia się bardziej na budowie swojego ciała, poprawie kondycji, zniwelowaniu bólu powstałego, na przykład wskutek urazu. Czy warto zatem skorzystać z usług fizjoterapeuty? Kiedy udać się do gabinetu?

Fizjoterapeuta – kto to?

Jest to osoba, która zdobyła dogłębną wiedzę na temat funkcjonowania organizmu ludzkiego, a także ma umiejętności pozwalające diagnozować i leczyć objawy chorób, urazów lub niepełnosprawności. Fizjoterapia łączy się także z rehabilitacją, jej zadaniem jest zapobieganie kontuzjom, a także promocja zdrowego trybu życia i poprawa sprawności fizycznej. Obecnie fizjoterapeutów można spotkać w różnorodnych gabinetach zdrowia, są zatrudniani w szpitalach, domach opieki, placówkach rehabilitacyjnych, w gabinetach lekarskich drużyn sportowych itp.

Zadania fizjoterapeuty

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta powinien zapytać o historię podejmowanych aktywności fizycznych, występujących kontuzji lub przeprowadzanych operacji. Leczenie powinno zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Fizjoterapeuci w swojej pracy przede wszystkim korzystają z zabiegów, takich jak między innymi: masaż łagodzący ból tkanek miękkich. Wyróżnia się tutaj masaż manualny lub akupunkturę. Oba zabiegi świetnie poprawiają sprawność, a także bardzo często niwelują ból dotykający pacjentów kontuzjowanych lub zmagających się z przewlekłym stresem. Ponadto fizjoterapeuta pokazuje, jak wykonać ćwiczenia fizyczne wzmacniające słabe miejsca, stosuje różnorodne zabiegi, które mogą zmniejszyć stan zapalny, a także złagodzić skurcze mięśni.

Dlaczego warto umówić wizytę u fizjoterapeuty?

Nie da się ukryć, że regularne wizyty u fizjoterapeuty poprawiają kondycję, ale także wzmacniają mięśnie. Mogą one również przynieść ulgę osobom cierpiącym na różnorodne dolegliwości. Na wizytę do fizjoterapeuty można umówić się w każdym wieku, korzystają z niej zarówno dzieci, jak i osoby starsze. W bardzo wielu przypadkach fizjoterapia pozwala przywrócić dawny poziom sprawności lub prowadzić aktywny tryb życia pomimo występowania trwałych kontuzji. W wielu takich przypadkach mięśnie podczas ćwiczeń wzmacniają się na tyle, że chory jest w stanie odzyskać częściową sprawność.

Zabiegi fizjoterapii przynoszą również trwałą ulgę. Ból może pojawić się nie tylko z powodu urazów, ale także na przykład powstać wskutek wielogodzinnego siedzenia przed komputerem. Regularne sesje fizjoterapeutyczne pomagają złagodzić dolegliwości, a także zmniejszają konieczność sięgania po środki przeciwbólowe, które jak wiadomo, nie są zdrowe.

Operacja kontuzji nie w każdym przypadku jest konieczna. Bardzo często regularne wizyty u fizjoterapeuty pozwalają całkowicie wyeliminować taką potrzebę. Stosując różnorodne zabiegi, a także ćwiczenia, można wyleczyć uszkodzone tkanki. Warto także zapisać się na zabiegi fizjoterapeutyczne tuż po operacji, ponieważ pomagają one w szybszej regeneracji.

Podsumowując, warto zapisać się na wizytę do fizjoterapeuty i korzystać z zabiegów proponowanych przez specjalistów. Dzięki temu można dużo szybciej powrócić do dawnej sprawności, a także pozbyć się uporczywego bólu spowodowanego między innymi urazami, czy utrzymywaniem niewłaściwej postawy.

Udostępnij wpis na:

Zobacz następny wpis