Sportowcy często zmagają się z różnego rodzaju przeciążeniami, urazami, kontuzjami. Aby możliwy był jak najszybszy powrót do formy, konieczna jest specjalistyczna pomoc. Oprócz tego ważne są ćwiczenia, które podnoszą efektywność treningów. Tutaj dużą rolę odgrywa fizjoterapia sportowa. Czym jest wspomniana forma fizjoterapii? Jakie są jej cele? Zachęcamy do lektury!
Czym jest fizjoterapia sportowa?
Fizjoterapia sportowa to dział fizjoterapii koncentrujący się na doborze technik i prowadzeniu terapii dla osób uprawiających sport. Fizjoterapeuta sportowy pracuje zarówno ze sportowcami, jak i osobami, które trenują hobbystycznie, często uczestniczy w treningach, zapewnia wsparcie podczas zawodów.
Wspomniany specjalista musi wykazać się wszechstronną wiedzą z zakresu fizjoterapii, diagnozowania urazów mięśniowo-szkieletowych, biomechaniki technik, które wykorzystywane są w różnych dyscyplinach sportowych, psychoterapii i innych dziedzin.
Zadaniem fizjoterapeuty sportowego jest nie tylko dobór metod leczenia, lecz także, jeśli zajdzie taka potrzeba, skierowanie pacjenta do odpowiedniego specjalisty.
Na czym polega fizjoterapia sportowa?
W przypadku fizjoterapii sportowej często przeprowadzana jest terapia manualna, między innymi mobilizacje i manipulacje stawów, terapia tkanek miękkich, terapia punktów spustowych. Przeprowadzane są również zabiegi fizykalne, kinezyterapia czy terapia falą uderzeniową. Czasem stosowany jest kinesiotaping oraz taping sztywny.
W zależności od konkretnego pacjenta, celu fizjoterapii, dolegliwości, z jakimi zmaga się dana osoba, fizjoterapia wyglądać będzie inaczej. Może ona obejmować:
- ćwiczenia, które zwiększą wydolność mięśni,
- ćwiczenia poprawiające umiejętności motoryczne, które są ważne w danej dyscyplinie sportowej,
- ćwiczenia utrzymujące sprawność układu krążeniowo-oddechowego,
- ćwiczenia korygujące nieprawidłowe warunki biomechaniczne,
- i inne.
Cele fizjoterapii sportowej
Cele fizjoterapii sportowej stanowią:
- zapobieganie urazom, zmniejszenie ryzyka kontuzji,
- diagnostyka urazów powstałych podczas treningów, zawodów,
- poprawa efektywności treningów,
- regeneracja organizmu,
- niwelacja negatywnych następstw urazów,
- rehabilitacja kontuzji i urazów, pomoc w odzyskaniu formy,
- wsparcie podczas treningów, zawodów.
Wszystko to przekłada się na lepszą formę sportowca, a co za tym idzie, poprawę wyników sportowych.