Wiele wad postawy i różnych problemów zdrowotnych ma swoje źródło we wczesnym dzieciństwie, a czasem sięga nawet okresu prenatalnego. Aby dziecko miało szansę na prawidłowy rozwój, od pierwszych dni życia jest badane i obserwowane przez różnych lekarzy i specjalistów. W późniejszych etapach to rodzice zobowiązani są do reakcji w razie zauważenia czegoś niepokojącego. Co zatem powinno skłonić do wizyty w gabinecie fizjoterapeuty dziecięcego?
- Od czego jest fizjoterapeuta dla dzieci?
- Kiedy trzeba iść z dzieckiem do fizjoterapeuty?
- Po co z dzieckiem do fizjoterapeuty?
Od czego jest fizjoterapeuta dla dzieci?
Fizjoterapeuta dziecięcy to specjalista, który (w dużym skrócie) wspiera rozwój fizyczny dzieci. Może on prowadzić rehabilitację dzieci, obejmującą szeroki zakres terapii dostosowanych do potrzeb maluchów, pomagając im w poprawie koordynacji, motoryki oraz ogólnej sprawności ruchowej. Fizjoterapeuci dziecięcy często pracują z dziećmi cierpiącymi na choroby genetyczne, takie jak porażenie mózgowe, czy dystrofie mięśniowe, jak również z pacjentami po urazach czy operacjach. W ramach terapii stosowane są techniki dostosowane do wieku i potrzeb dziecka, w tym ćwiczenia ruchowe, masaże, oraz terapia sensoryczna.
Kiedy trzeba iść z dzieckiem do fizjoterapeuty?
Zacznijmy od tego, że do fizjoterapeuty po prostu warto wybrać się na różnych etapach rozwoju dziecka, aby upewnić się, czy przebiega on prawidłowo. Niektórych wad postawy można nie zauważyć, nie mając odpowiedniej wiedzy, a im wcześniej zaczniemy je korygować, tym większa szansa na sukces.
Bez wątpienia warto wybrać się do gabinetu fizjoterapeuty dziecięcego z każdym niemowlęciem. Takiej kontroli wymagają zwłaszcza maluchy urodzone przedwcześnie, bądź jeśli w czasie ich porodu miały miejsce jakieś komplikacje. Ponadto do objawów, które powinny zwrócić uwagę rodziców, należą:
- prężenie się dziecka,
- wiotkość (wrażenie, że dziecko „przelewa się”, gdy jest brane na ręce),
- wyginanie się w tzw. banana lub literę „C”.
- zaciskanie piąstek po 3 miesiącu życia,
- brak chęci do zabawy, obojętność w stosunku do otoczenia.
To tylko kilka przykładów nieprawidłowości, które są stosunkowo łatwe do zaobserwowania. Oczywiście każda niepokojąca rzecz jest warta konsultacji ze specjalistą, który w razie potrzeby rozpocznie rehabilitację.
W przypadku starszych dzieci, wśród wskazań do fizjoterapii można wymienić:
- problemy z równowagą i koordynacją ruchową,
- wadliwe ustawienie stóp (stopy końsko-szpotawe, płaskostopie),
- wystająca łopatka, skolioza i inne skrzywienia kręgosłupa,
- asymetria ruchów.
Jeśli cokolwiek zwraca uwagę rodziców, to nie można tego bagatelizować. Lepiej iść na wizytę i dowiedzieć się, że wszystko jest w porządku, niż nie podjąć leczenia, które może mieć ogromny wpływ na zdrowie i życie młodego człowieka.
Po co z dzieckiem do fizjoterapeuty?
Dzięki wizycie u fizjoterapeuty można na wczesnym etapie zapobiec przyszłym problemom zdrowotnym, poprawić koordynację, wzmocnić mięśnie i wspierać prawidłowy rozwój ruchowy dziecka. Dobry fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia, stworzy plan leczenia i dokładnie wytłumaczy, w jaki sposób rodzice mogą ćwiczyć z dzieckiem w domu.