Choroba Parkinsona to jedna z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych. Czym dokładnie jest wspomniana choroba? Jakie są jej przyczyny i objawy? Na czym polega leczenie? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Choroba Parkinsona – co to?

Choroba Parkinsona (PD) to postępujące zaburzenie neurologiczne. Istotą choroby jest zanik  komórek dopaminergicznych znajdujących się w mózgu.

Przyczyna choroby nie jest znana, przyjmuje się, że spowodowana jest czynnikami środowiskowymi, które uszkadzają układ nerwowy u osób podatnych genetycznie.

Choroba Parkinsona – objawy

Jakie są objawy choroby Parkinsona? Wymienić tutaj możemy:

    • Spowolnienie ruchowe, inaczej bradykinezja ‒ jednym z głównych objawów choroby Parkinsona jest spowolnienie ruchowe. Chory bardzo wolno wykonuje takie czynności, jak mówienie, ubieranie się, czy poruszanie, nie jest w stanie tego przyspieszyć.
    • Drżenie ‒ podczas spoczynku, czyli w sytuacji, gdy chory nie wykonuje żadnych ruchów, zauważamy drżenie kończyn. Drżenie ustępuje, na przykład wtedy, gdy chory sięga po jakiś przedmiot. Gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, zauważalne jest także drżenie podczas wykonywania różnego typu czynności.
  • Sztywność mięśniowa ‒ sztywność mięśniowa obejmuje głównie kończyny, ale zdarzają się przypadki, w których obejmuje także mięśnie tułowia. Sztywność mięśniowa objawia się dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem, trudnościami w pokonywaniu oporu podczas ruchów.
  • Problemy z zachowaniem równowagi ‒ kolejny objaw to problem z zachowaniem równowagi, zawroty głowy.

W późniejszym okresie rozwoju choroby pojawiają się takie objawy, jak:

  • lęk
  • depresja
  • otępienie
  • zaburzenie psychosomatyczne
  • zaparcia, nadpotliwość

Leczenie choroby Parkinsona

Jak już wspomnieliśmy powyżej, nie jest znana dokładna przyczyna choroby Parkinsona. Właśnie dlatego leczenie opiera się na łagodzeniu objawów. Stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne, jak również chirurgiczne i rehabilitacyjne.

Leczenie chirurgiczne stosuje się w każdym przypadku, już od początku rozwoju choroby. Rehabilitacja także powinna być prowadzona przez cały czas. Leczenie chirurgiczne rozważane jest w zaawansowanych przypadkach.

Podsumowanie

W przypadku choroby Parkinsona do czynienia mamy ze zwyrodnieniem struktur mózgu. Wśród objawów wymienić można spowolnienie ruchowe, drżenie kończyn, sztywność mięśniową, problemy z zachowaniem równowagi. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów. Stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne, jak i chirurgiczne oraz rehabilitację.

Udostępnij wpis na:

Zobacz następny wpis