Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Niestety, niektóre maluchy borykają się z różnymi trudnościami, które utrudniają im osiągnięcie pełnej sprawności ruchowej. Metoda NDT-Bobath to jedna z najbardziej skutecznych form rehabilitacji, która pomaga najmłodszym w osiągnięciu optymalnego rozwoju. Na czym polega ta terapia i w jaki sposób może pomóc Twojemu dziecku? Zobacz w poradniku!

NDT-Bobath — co to?

NDT-Bobath (Neurodevelopmental Therapy) to metoda rehabilitacji, która skupia się na poprawie funkcji ruchowych dzieci i młodzieży z zaburzeniami neurologicznymi. Jej celem jest pomoc w osiągnięciu optymalnego poziomu funkcjonowania poprzez wykorzystanie naturalnych wzorców ruchu oraz wpływając na sposób, w jaki mózg kontroluje ciało.

Na czym polega rehabilitacja metodą Bobath? Założenia

Kluczowe założenia rehabilitacji dziecięcej  metodą NDT-Bobath to:

  • indywidualne podejście, ponieważ każdy pacjent jest inny, ma różne predyspozycje, potrzeby i cele,
  • hamowanie nieprawidłowych wzorców oraz symulacja prawidłowych ruchów,
  • ścisła współpraca z pacjentem i jego rodziną,
  • edukowanie rodziców, opiekunów, w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów.

Rehabilitacja opiera się na podejściu, że poprzez odpowiednie stymulacje sensoryczne i ruchowe można wpływać na pracę układu nerwowego oraz poprawić kontrolę nad ciałem.

Dla kogo NDT-Bobath?

Terapia NDT-Bobath jest skierowana przede wszystkim do osób z zaburzeniami neurologicznymi, które wpływają na ich ruch i koordynację. Jednym z najczęstszych wskazań do terapii NDT-Bobath u najmłodszych jest mózgowe porażenie dziecięce. Rehabilitacja w ten sposób pomaga w poprawie napięcia mięśniowego, koordynacji ruchowej i ogólnej funkcji ciała. Wskazana jest także dla dzieci z wczesnym niedotlenieniem okołoporodowym, które mają problemy z kontrolą ruchową. Terapia Bobath pomaga im w osiągnięciu prawidłowego rozwoju.

Ponadto po urazach głowy w różnym wieku mogą wystąpić zaburzenia neurologiczne, które wpływają na ruch. Terapia Bobath pomaga w rehabilitacji pacjentów zmagającymi się z problemami pourazowymi i powypadkowymi. Co ważne, niektóre choroby genetyczne także powodują zaburzenia ruchowe. Terapia Bobath może wspomóc rozwój dzieci borykających się ze skutkami tych schorzeń.

Warto podkreślić, że dzieci z opóźnionym rozwojem psychoruchowym także mogą skorzystać z terapii Bobath i uzyskać widoczne efekty. A jakie rezultaty daje ta terapia?

Jakie efekty daje rehabilitacja metodą NDT-Bobath?

Rehabilitacja metodą NDT-Bobath przynosi wiele korzyści dla pacjentów w różnym wieku. Do najważniejszych zalicza się:

  • poprawę kontroli nad ciałem, która przekłada się na większą samodzielność w codziennych czynnościach,
  • zmniejszenie napięcia mięśniowego, co ułatwia wykonywanie prawidłowych ruchów,
  • polepszenie koordynacji ruchowej,
  • rozwój umiejętności motorycznych, takich jak siadanie, raczkowanie, chodzenie,
  • udoskonalenie percepcji ciała, czyli odczuwania go w przestrzeni,
  • zwiększenie samodzielności w codziennych czynnościach,
  • poprawę komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
  • zmniejszenie bólu związanego z zaburzeniami neurologicznymi,
  • polepszenie jakości życia.

Warto podkreślić, że terapia NDT-Bobath jest procesem długotrwałym, który wymaga cierpliwości i zaangażowania zarówno pacjenta, jak i jego rodziny — efekty pojawiają się stopniowo i zależą od wielu czynników, w tym: wieku dziecka, rodzaju zaburzenia, intensywności terapii oraz zaangażowania w proces leczenia.

Metoda Bobath czy Vojta?

Zdecydować się na leczenie metodą Vojty czy Bobath? To pytanie, które często zadają sobie rodzice dzieci z zaburzeniami neurologicznymi. Obie metody są skuteczne i mają swoje unikalne podejście do rehabilitacji, jednakże różnią się między sobą.

Metoda Bobath skupia się na hamowaniu nieprawidłowych wzorców ruchowych i stymulowaniu tych prawidłowych. Podczas leczenia kładzie się nacisk na indywidualne podejście do pacjenta. Terapia NDT-Bobath zalecana jest głównie, gdy dziecko ma trudności z kontrolą napięcia mięśniowego lub z koordynacją ruchową, a także gdy potrzebuje delikatnej stymulacji.

Metoda Vojta opiera się na wywoływaniu odruchowych reakcji motorycznych poprzez stymulację określonych punktów na ciele dziecka. W swoim działaniu ma bardziej schematyczne podejście niż metoda Bobath. Może być bardziej wymagająca dla dziecka. Polecana jest w przypadku opóźnionego rozwoju ruchowego oraz zaburzeń odruchowych. Metoda Vojta jest bardziej intensywna i może być skuteczniejsza w przypadku dzieci, które wymagają silniejszej stymulacji.

Najlepszą odpowiedź na pytanie o to, którą metodę wybrać, może udzielić doświadczony fizjoterapeuta, który specjalizuje się w pracy z dziećmi. Terapeuta przeprowadzi dokładną ocenę stanu zdrowia malucha i zaproponuje odpowiedni program rehabilitacyjny.

Udostępnij wpis na:

Zobacz następny wpis