Uszkodzenia układu nerwowego wymagają natychmiastowego rozpoczęcia odpowiednio zaplanowanego leczenia. W przypadku problemów neurologicznych bardzo ważną częścią terapii jest neurorehabilitacja, czyli rehabilitacja neurologiczna. Na czym polega wspomniany rodzaj rehabilitacji? Kiedy jest konieczna? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury.

Czym jest rehabilitacja neurologiczna?

Neurorehabilitacja, czyli rehabilitacja neurologiczna, przeprowadzana jest u pacjentów zmagających się z dysfunkcjami układu nerwowego. Dysfunkcje układu nerwowego mogą być spowodowane różnymi czynnikami, na przykład udarem mózgu.

Dysfunkcje są przyczyną wielu problemów neurologicznych, między innymi osłabienia mięśni, zaburzeń świadomości, słuchu, widzenia, mowy. Występują także dolegliwości bólowe, zawroty głowy, paraliż, napady drgawkowe.

Na czym polega neurorehabilitacja?

Zakres neurorehabilitacji uzależniony jest od indywidualnego przypadku. Mowa tutaj o dolegliwościach i chorobach, z jakimi zmaga się pacjent, poziomie jego sprawności i predyspozycjach.

Zabiegi z zakresu neurorehabilitacji obejmować mogą między innymi naukę wykonywania codziennych czynności, terapię przeciwbólową, ćwiczenia rozluźniające, masaże i wiele innych. Ważną rolę odgrywa także psychoterapia.

Cele rehabilitacji neurologicznej

Celem rehabilitacji neurologicznej jest odzyskanie utraconych na skutek urazu, choroby bądź infekcji funkcji układu nerwowego. Jeśli odzyskanie pełnej sprawności nie jest możliwe, cel stanowi nauczenie pacjenta, w jaki sposób może on funkcjonować mimo danej niepełnosprawności. Ważnym celem jest również podtrzymanie funkcji, które nie zostały utracone.

Rehabilitacja neurologiczna może pomóc pacjentowi w odzyskaniu sprawności psychicznej i fizycznej, sprawić, że będzie on realizował się zawodowo, prowadził aktywne życie rodzinne oraz społeczne.

Rehabilitacja neurologiczna ‒ kiedy jest konieczna?

Neurorehabilitacja w szczególności konieczna jest w następujących przypadkach:

  • udar mózgu,
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroba Parkinsona,
  • choroba Alzheimera,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • uraz czaszkowo-mózgowy,
  • uszkodzenie nerwów obwodowych,
  • i inne.

Z rozpoczęciem rehabilitacji nie należy zwlekać. Im szybciej rozpoczniemy terapię, tym nasze szanse na odzyskanie sprawności i utraconych funkcji, a co za tym idzie, powrót do zdrowia, będą większe.

Udostępnij wpis na:

Zobacz następny wpis