Czym jest łąkotka?

Jest to elastyczna struktura zbudowana z tkanki chrzęstnej włóknistej, która zlokalizowana jest pomiędzy kością udową a piszczelową, po obu stronach stawu kolanowego. Nie głównym zadaniem jest zaangażowanie się w ruchy obrotowe stawu kolanowego w pozycji zgięcia.

Łąkotki uszkadzają się przede wszystkim poprzez przeciążenie stawu, może to być miejscowy uraz lub bardziej rozległy.

Jak badać łąkotki?

Najszybszym i najprostszym badaniem jest przeprowadzenie rezonansu magnetycznego. Bardzo wielu pacjentów po wykonaniu tego typu badania dostaje skierowanie na operację. Oprócz rezonansu warto wykonać testy diagnostyczne łąkotki, które dogłębniej mogą zbadać wielkość urazu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda łękotka wymaga operacji. Decyzję o tym, czy konieczne jest jej operowanie, czy też nie, podejmuje pacjent wraz z lekarzem. Należy jednak wziąć pod uwagę wiele czynników, przede wszystkim wykonać szczegółowe badania, a także zapisać się na inne metody leczenia.

Inne metody leczenia urazów łąkotki

Przed zleceniem zabiegu warto przetestować inne metody leczenia. Pierwszą z nich jest fizjoterapia. Praca z powięzią oraz strukturami otaczającymi stan kolanowy bardzo często eliminuje objawy chorej łąkotki. Wtedy bezpośrednią przyczyną bólu nie były zmiany w obszarze samej łąkotki. Kolejną metodą leczenia jest wykonanie iniekcji stawowej osoczem bogatopłytkowym.

Jeśli oba te zabiegi nie zadziałają, być może rzeczywiście warto zlecić wykonanie operacji. Należy wtedy jednak wziąć pod uwagę, czy chory jest aktywny fizycznie, na przykład jest sportowcem, dużo biega, gra w piłkę, jeździ na rowerze, czy jego ruch jest ograniczony, ponieważ na co dzień nie ćwiczy intensywnie.

Operacja łąkotki

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w dużej mierze operacja łąkotki wiąże się z wszczepieniem implantu, co może być dosyć inwazyjnym zabiegiem wymagającym rekonwalescencji. W przypadku mniejszych uszkodzeń fragment, w którym doszło do urazu, można także zszyć. W tym wypadku decyduje jednak lekarz.

Urazy łąkotki są zróżnicowane i czasami ciężko dobrać jednoznaczną formę terapii. W momencie rzeczywistego pęknięcia warto zdecydować się na operację, zwłaszcza jeśli jest się aktywnym i uprawia regularnie sport. Aby móc jednak rzeczywiście podjąć słuszną decyzję, należy wykonać szereg badań. Nie wystarczy jedynie zapisać się na rezonans magnetyczny. Szczegółowych informacji powinien udzielać wykwalifikowany lekarz.