Punkty spustowe – co to?

Punktami spustowymi określa się drobne zgrubienia, które pojawiają się w różnych obszarach ciała: na głowie, łopatkach, szyi, karku. Wywołują one wzmożone napięcie, a także uczucie sztywności. Mogą być to pojedyncze zgrubienia lub też linie, czyli tak zwane łańcuchy mięśniowo-powięziowe. Bardzo często generują one mniejsze lub większe aktywne ogniska bólowe. Mogą odpowiadać również za różne dolegliwości, w tym promieniujące bóle, które często określa się nerwobólami lub też ostre, uciskowe bóle, które dość trudno znieść. U niektórych ludzi stan ten wywołuje niepokój, udają się do lekarzy, by wykonać wszystkie prześwietlenia i inne badania.

Punkty spustowe – gdzie się znajdują?

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych miejsc, gdzie mogą pojawić się punkty spustowe.

  • Na głowie – najczęściej występują na skroniach, mogą być przyczyną powstawania migren, bólu szczęki oraz zębów.
  • Na szyi – bardzo często znajdują się w okolicy żuchwy i w mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym, wywołują najczęściej sztywność karku.
  • Na karku – ponownie znajduje się w obszarze szyi lub karku, mogą powodować ból głowy, skroni oraz oczu. Pojawiają się najczęściej u osób, które spędzają dużo czasu przy komputerze.
  • Na łydce – te punkty spustowe znajdują się przede wszystkim w mięśniu piszczelowym średnim i trójgłowym. Mogą wiązać się ze schorzeniami, takimi jak: rwa kulszowa.
  • W pachwinie – dość łatwo pomylić je z powiększonym węzłem chłonnym. Najczęściej pojawiają się jako objaw choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego.

Punkty spustowe – Jak leczyć?

Przede wszystkim warto zgłosić się do lekarza i wykonać wszystkie badania, aby być pewnym, że nie jest to początek jakiejś choroby. Z pewnością też należy zgłosić się do fizjoterapeuty. Leczenie punktów spustowych polega przede wszystkim na masażu oraz mobilizacji uciskowej, ponadto fizjoterapeuta pokazuje rozluźniające pozycje mięśniowo-powięziowe. Sprawdza się także metoda schłodzenia oraz rozciągania, w niektórych przypadkach można zastosować igłoterapię.

Punkty spustowe posiada praktycznie każdy człowiek. Bardzo często powodem ich powstawania jest wzmożony stres oraz napięcie. Mogą także powstać wskutek urazów czy wad postawy. Są to miejsca przeczulone, wywołujące uczucie bólu lub przeszywającego bólu. Mogą pojawiać się między innymi na głowie, karku, szyi, w pachwinie. Leczy się zwykle metodami fizjoterapii.