Dlaczego należy możliwie najszybciej zacząć rehabilitację neurologiczną?

Warto możliwie najszybciej odwiedzić fizjoterapeutę neurologicznego, ponieważ nasz mózg ma niezwykłą zdolność do adaptacji i regeneracji, zwaną neuroplastycznością. Szczególnie wysoka jest ona w okresie dzieciństwa i młodości, ale utrzymuje się także u dorosłych. Im szybciej rozpocznie się rehabilitację, tym łatwiej mózgowi będzie dostosować się do powstałych uszkodzeń i wytworzyć nowe połączenia nerwowe. Dodatkowo wczesna rehabilitacja może zahamować postęp choroby i zapobiec dalszym destrukcjom układu nerwowego. Dotyczy to szczególnie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.

Zadzwoń i umów się na konsultacje

Rehabilitacja neurologiczna to złożone, wielospecjalistyczne postępowanie i nierzadko ciągłe działanie

Nordmedic to placówka oferująca pacjentom wielowymiarową i kompleksową rehabilitację. Nowoczesne urządzenia oraz doświadczony
i wykwalifikowany personel sprawiają, że mamy prawo określać się mianem najnowocześniejszego centrum rehabilitacyjnego w Polsce.

W Nordmedic zapewniamy szeroki zakres zabiegów, profesjonalną opiekę fizjoterapeutów i efektywną rehabilitację dla pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, przede wszystkim:


  • stwardnienie rozsiane (SM),

  • stwardnienie zanikowe boczne (SLA),

  • udar mózgu,

  • mózgowe porażenie dziecięce (MPD), • choroba Parkinsona,

  • urazy rdzenia kręgowego,

  • urazy czaszkowo – mózgowe,

  • Zespół Guillaina-Barrégo,

  • pląsawica Huntingtona,

  • choroby neurodegeneracyjne,

  • rwa kulszowa, barkowa,

  • po operacjach guza mózgu, tętniaków,

  • po leczeniu operacyjnym przepukliny krążka międzykręgowego oraz w chorobach nerwów obwodowych.

Co daje rehabilitacja, fizjoterapia neurologiczna. Efekty rehabilitacji neurologicznej

Poprawa sprawności ruchowej

Kuracjusz ośrodka rehabilitacji neurologicznej może odzyskać: siłę mięśniową, koordynację ruchową, równowagę i umiejętność chodzenia.

Złagodzenie bólu i zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśni

Fizjoterapia, rehabilitacja neurologiczna pomaga w łagodzeniu bólu, co znacząco wpływa na jakość życia pacjentów z problemami neurologicznym.

Zwiększenie samodzielności

Pacjent, pacjentka może odzyskać zdolność wykonywania codziennych czynności, takich jak: ubieranie się, jedzenie, mycie się i poruszanie się po domu, a w niektórych przypadkach pozwala chorym na powrót do pracy, hobby i aktywności społecznych.

FAQ - często zadawne pytania o rehabilitację neurologiczną

Zobacz o co pytają pacjenci Centrum Rehabilitacji Nordmedic w Gdyni. Dodaliśmy odpowiedzi na każde z pytań, zapoznaj się z nimi.

Warto zwrócić uwagę na wygodne ubranie i buty. Nie polecamy sandałów czy klapek, lepiej wybrać trampki czy buty sportowe.

Wspieramy pacjentów po udarach mózgu, cierpiących na stwardnienie rozsiane (również boczne), zmagających się z urazami czaszkowo-mózgowymi, rdzenia kręgowego, chorobą Parkinsona i innymi schorzeniami. Skontaktuj się z nami, aby sprawdzić czy możemy Ci pomóc.

Zarówno rekonwalescencja po udarze, jak i rehabilitacja po udarze mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od stopnia uszkodzeń i postępów pacjenta. Niezwykle ważną rolę odgrywa intensywność terapii i zaangażowanie w proces leczenia.

W Centrum rehabilitacji Nordmedic dostępne są świadczenia zdrowotne zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Najlepiej skontaktować się z nami bezpośrednio i omówić dany przypadek indywidualnie.

Rehabilitację po udarze należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej w ciągu 24-48 godzin po ustabilizowaniu stanu pacjenta. Wczesna rehabilitacja poudarowa zwiększa szanse na odzyskanie sprawności i minimalizuje powikłania. Bardzo duże znaczenie ma indywidualnie dobrana terapia ruchowa i neurologiczna.

Rehabilitacja po udarze mózgu obejmuje ćwiczenia dla osób po udarze, które pomagają odzyskać sprawność fizyczną i umysłową. Fizjoterapeuta neurologiczny dobiera indywidualny program, który może zawierać trening równowagi, koordynacji oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Sprzęt do rehabilitacji neurologicznej, taki jak ten dostępny w Nordmedic, a więc między innymi maty, bieżnie czy urządzenia do stymulacji, wspiera proces terapii.

Najlepsza rehabilitacja po udarach jest oferowana w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacji neurologicznej, takich jak Nordmedic w Gdyni, które dysponują doświadczoną kadrą oraz zaawansowanym sprzętem. Prywatna rehabilitacja neurologiczna zapewnia indywidualne podejście i często szybszy dostęp do terapii. Nowoczesna rehabilitacja neurologiczna wykorzystuje innowacyjne metody, takie jak robotyka i stymulacja nerwowa.

Rehabilitacja neurologiczna polega na przywracaniu sprawności po uszkodzeniach układu nerwowego. Prowadzi ją rehabilitant neurologiczny, coraz częściej wykorzystując do tego zaawansowanych technologicznie sprzęt, taki jak ten dostępny w Normedic w Gdyni.

W ośrodku Normedic w Gdyni leczenie obejmuje różne metody rehabilitacji neurologicznej, takie jak ćwiczenia ruchowe, terapie zajęciowe czy stymulacje neurofizjologiczne, dostosowane do potrzeb pacjentów neurologicznych. Sprzęt do rehabilitacji po udarze mózgu, m.in. specjalne chodziki czy roboty rehabilitacyjne, wspiera realizację indywidualnego planu rehabilitacji po udarze, pomagając w odzyskaniu sprawności.

Ćwiczenia po udarze w domu obejmują proste aktywności wspomagające powrót do sprawności. Przykłady ćwiczeń po udarze to rozciąganie, ćwiczenia równowagi, unoszenie kończyn i ćwiczenia oddechowe. W przypadku rehabilitacji neurologicznej stacjonarnej w Nordmedic w Gdyni możliwe jest dodatkowo korzystanie z nowoczesnych robotów rehabilitacyjnych, oraz wiedzy wyszkolonej kadry, która ustala indywidualne plany terapii.

Rehabilitacja neurologiczna i ćwiczenia, które w jej ramach są wykonywane, mogą być realizowane w domu (rehabilitacja domowa), ale także w ośrodkach rehabilitacji po udarze, które oferują specjalistyczną pomoc i opiekę.

Masz pytania o fizjoterapię, rehabilitację neurologiczną w Gdyni?