Skręcenie i zwichnięcie – te dwa określenia często są traktowane jako synonimy. To błąd. Oba pojęcia znaczą bowiem coś innego. Na czym polega różnica między nimi? Po czym rozpoznać, z jakim problemem mamy do czynienia? Odpowiedzi na postawione pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule. Miłej lektury.

Zwichnięcie – co to jest?

Zwichnięcie to uszkodzenie stawu na skutek przerwania łączności pomiędzy powierzchniami stawowymi kości. Zazwyczaj towarzyszy mu również zerwanie torebki stawowej oraz wzmacniających ją więzadeł. Można wyodrębnić zwichnięcia proste oraz powikłane. W drugim z przywołanych przypadków dochodzi nie tylko do uszkodzenia stawu, ale również otaczających go nerwów i naczyń krwionośnych.

Po czym rozpoznać zwichnięcie stawu?

Do najbardziej charakterystycznych objawów zaliczyć należy:

  • zniekształcony obrys stawu,
  • ułożenie kończyny w niefizjologicznej pozycji,
  • znaczne ograniczenie ruchomości stawu,
  • opuchlizna wokół urazu,
  • ból i dyskomfort.

Skręcenie – co to jest i jak się objawia?

Skręceniem nazywamy uszkodzenie torebki stawowej. Najczęstszą przyczyną wspomnianego stanu jest przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Po czym rozpoznać opisywany uraz? Chory ma trudności z chodzeniem i wykonywaniem codziennych czynności. Odczuwa ból i dyskomfort podczas ruchu. Miejsce urazu jest wrażliwe na dotyk, zaczerwienione i zasinione.

Zwichnięcie a skręcenie – na czym polega różnica?

Podstawowa różnica między opisywanymi problemami dotyczy mechanizmu powstawania urazu. W pierwszym przypadku dochodzi do utraty kontaktu między powierzchniami stawowymi, w drugim – łączność ta zostaje zachowana, a z biegiem czasu staw sam wraca na swoje miejsce. Zwichnięcie prowadzi więc do dużo poważniejszych i rozleglejszych uszkodzeń niż skręcenie.

Zwichnięcie i skręcenie – pierwsza pomoc i leczenie

Co robić, gdy dojdzie do zwichnięcia kończyny? Przede wszystkim należy ją unieruchomić. Zastosowanie zimnych okładów pomoże złagodzić ból i obrzęk. Należy jednak pamiętać, by jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą i wdrożyć odpowiednie leczenie. Najpierw trzeba nastawić staw i ustabilizować zwiniętą część ciała. Wykorzystuje się w tym celu specjalne ortezy. W przeciwieństwie do gipsu nie obciążają tkanek i przyśpieszają regenerację uszkodzonych struktur.

W większości przypadków skręcenie nie wymaga tak szeroko zakrojonych interwencji. Wystarczy unieruchomienie i odciążenie kończyny, chłodzenie naruszonego stawu i stosowanie środków przeciwbólowych. Na ogół nie ma konieczności nastawiania stawu czy noszenia ortez, choć wiele zależy od stopnia i rozległości uszkodzeń.

Udostępnij wpis na:

Zobacz następny wpis