ZZSK – co to?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to niebezpieczna, przewlekła choroba. Proces zapalny obejmuje stawy, dyski międzykręgowe i wiązadła kręgosłupa. Choroba wywołuje ból i sztywność kręgosłupa i może doprowadzić nawet do niepełnosprawności.

ZZSK – objawy

O jakich objawach możemy mówić w przypadku ZZSK?

  • Początek choroby jest trudny do uchwycenia, nie mamy tutaj ściśle określonych objawów. Chorzy mogą zmagać się z innymi odległościami.
  • Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący aż do pośladków i pachwin – ból może występować po jednej lub obu stronach. Jest to ból tępy, trudny do umiejscowienia. Najintensywniejsze dolegliwości występują w nocy, często wybudzają chorego ze snu. Ustępują nad ranem.
  • Wraz z rozwojem choroby ból i sztywność obejmują wyższe partie kręgosłupa ‒ część piersiową i szyjną. Powoduje to dolegliwości bólowe w klatce piersiowej podczas kichania, kaszlenia, oddychania, chory może też mieć problemy z odwracaniem głowy.
  • Niektórzy pacjenci narzekają także na obrzęk i ból kolan, stawów skokowych, barków czy stawów żuchwowych.

 

ZZSK może też zaatakować inne narządy, na przykład oczy, płuca, nerki, układ krążenia czy układ pokarmowy.

Podsumowanie

ZZSK to groźna choroba zapalna, która może doprowadzić do trwałego inwalidztwa. Objawy ZZSK to ból w odcinku lędźwiowym, jak i piersiowym oraz szyjnym. Jeśli więc zauważmy jakiekolwiek niepokojące objawy, od razy skonsultujmy się ze specjalistą.