Roboty w medycynie to nic nowego. Stosowane od lat w chirurgii, a także w innych dziedzinach, takich jak na przykład logopedia, z powodzeniem znalazły swoje zastosowanie w rehabilitacji. Urządzenia te rzadko kojarzą się z niesamowitymi maszynami rodem z filmów science fiction, nie zmienia to jednak faktu, że stanowią niezwykle skuteczne narzędzie w rękach wprawnych rehabilitantów. Czym zatem tłumaczy się sukces robotów w rehabilitacji?

Wprowadzenie robotów do pracy z pacjentami otworzyło rehabilitantom zupełnie nowe możliwości w zakresie terapii. Stosowane między innymi w rehabilitacji po urazach rdzenia kręgowego, rekonstrukcji kończyn czy w terapiach neurologicznych, roboty przyczyniają się do poprawy jakości życia poprzez poprawę funkcji ruchowych, redukcję bólu i zwiększenie niezależności i samodzielności pacjentów.
Z perspektywy pacjenta, roboty rehabilitacyjne oferują wiele funkcji, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo terapii, a także ich atrakcyjność poprzez zabawę, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci (choć z doświadczenia wiemy, że nie tylko).

Co wniosły roboty w świat rehabilitacji?
1. Precyzję i kontrolę
Roboty rehabilitacyjne pozwalają na dokładne wykonywanie ćwiczeń pod pełną kontrolą. Jest to niezwykle ważne w przypadku pacjentów ze schorzeniami i urazami, których leczenie i rehabilitacja wymagają właśnie takiej “mechanicznej precyzji”.
2. Personalizację terapii
Roboty rehabilitacyjne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można je było dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając jego cechy fizyczne oraz specyfikę jego problemów zdrowotnych.
3. Monitorowanie postępów
Roboty umożliwiają precyzyjne śledzenie postępów pacjenta w tym, jak radzi sobie z wykonywaniem ćwiczeń terapeutycznych. To pozwala na elastyczne dostosowywanie planu terapii i skuteczniejsze dążenie do celów terapeutycznych.
4. Motywację i zaangażowanie pacjentów
Wiele robotów rehabilitacyjnych wyposażonych jest elementy multimedialne (na przykład monitory), dzięki którym żmudne ćwiczenia nabierają cech zabawy. Zwiększa to motywację pacjentów do systematycznych ćwiczeń i sprawia, że chętniej wracają na salę.
5. Bezpieczeństwo
Przemyslany i sprawdzony w praktyce design, mnóstwo atestów i konieczność przeprowadzenia testów przed wprowadzeniem urządzeń do użytkowania sprawiają, że roboty rehabilitacyjne są bardzo bezpieczne. Co więcej, ćwiczenia rehabilitacyjne, które przeprowadza się za pomocą tych urządzeń, często są bezpieczniejsze niż te wykonywane przy asyście ludzi.

Roboty mogą być potężnym narzędziem terapeutycznym, jednak stają się nim tylko w rękach kompetentnych i odpowiednio przeszkolonych rehabilitantów. Eksperci łączący w sobie znajomość technik rehabilitacyjnych, empatię w stosunku do pacjentów i kompetencje technologiczne są kluczem do tego, żeby te niesamowite maszyny skutecznie i w możliwie komfortowy sposób przyczyniały się do poprawy jakości życia pacjentów.

Udostępnij wpis na:

Zobacz następny wpis