Gdy zawodzą nieinwazyjne metody leczenia zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych kolana, ostatnią deską ratunku jest endoprotezoplastyka stawu. Taki zabieg umożliwia wypełnienie ubytków w budowie strukturalnej stawu, a co za tym idzie ‒ sprawia, że pacjent może normalnie funkcjonować.

Czym jest endoproteza? Na czym polega taki zabieg? Jakie są do niego wskazania? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Endoproteza stawu kolanowego ‒ co to?

Endoproteza stawu kolanowego to implant wykonany z przyjaznych dla organizmu  biomateriałów, który wszczepiany jest podczas operacji (endoprotezoplastyki). Wyróżniamy endoprotezę całkowitą i częściową.

Endoproteza całkowita, polegająca na usunięciu całego stawu, to rozwiązanie, które wykorzystywane jest w sytuacji, w której inne, nieinwazyjne metody leczenia zawodzą. Endoproteza częściowa polega na operowaniu wyłącznie przedziału stawu, a więc na usunięciu chorobowo zmienionej części stawu

Żywotność endoprotezy stawu kolanowego uzależniona jest od kilku czynników, między innymi od masy ciała. Zazwyczaj wynosi około 15- 20 lat.

Endoprotezoplastyka – jak przebiega zabieg?

Zabieg trwa około dwóch godzin, odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Jak przebiega operacja? Staw otwierany jest od przodu, przeprowadzana jest resekcja zmian patologicznych. Następnie, za pomocą stawu próbnego, specjaliści oceniają prawidłowość ruchomości kolana oraz dobierają protezę.

Wprowadzenie implantu umożliwia wypełnienie ubytków w budowie strukturalnej stawu, a co za tym idzie, przywrócenie prawidłowego funkcjonowania oraz uzyskanie stabilizacji podczas ruchu i w spoczynku. Po wszczepie implantu lekarz zszywa tkanki.

Endoprotezoplastyka kolana – co po zabiegu?

Po zakończonej operacji rozpoczyna się rehabilitacja. Początkowo jest to fizjoterapia ambulatoryjna, która trwa około 3 miesięcy. Następne rozpoczyna się proces rehabilitacji pooperacyjnej, który na celu ma odbudowę siły mięśniowej i mobilności struktur, bezpośrednio związanych z funkcjonalnością kolana.

Endoprotezoplastyka kolana ‒ kiedy jest konieczna?

Zniszczenie chrząstki stawowej może być spowodowane różnymi czynnikami, najczęściej stanowi skutek choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, martwicy kości, reumatoidalnego zapalenia stawów.

W niektórych przypadkach leczenie zachowawcze okazuje się niewystarczające, a zwyrodnienie i inne schorzenia oraz choroby stawów utrudniają normalne funkcjonowanie. W takich przypadkach ostatnią deską ratunku jest omawiana dziś endoproteza stawu kolanowego.

Endoproteza to implant stawu kolanowego wykonany z biomateriałów. Ów implant zastępuje zużyty staw bądź jego część. Zabieg przeprowadzany jest w przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, których leczenie z wykorzystaniem innych metod nie przyniosło efektów.

Udostępnij wpis na:

Zobacz następny wpis