Zespół szyjny obejmuje kilka różnych jednostek chorobowych. Pacjenci u których zdiagnozowano ów problem zazwyczaj zmagają się z takimi dolegliwościami, jak ból w obrębie karku i potylicy. Czym jest zespół szyjny? Dlaczego odcinek szyjny jest tak wrażliwy? Jakie są główne przyczyny wspomnianego zespołu? Zachęcamy do lektury!
Czym jest zespół szyjny?
Kręgosłup w odcinku szyjnym składa się z siedmiu kręgów ‒ najmniejszych spośród wszystkich kręgów kręgosłupa. Dwa najmniejsze kręgi szyjne – szczytowy i obrotowy, łączą się z czaszką.
Duża ruchomość odcinka szyjnego prowadzi do różnego typu zmian, najczęściej są to zmiany przeciążeniowe, zmiany mięśniowo-ścięgniste, przykurcze mięśni przykręgosłupowych. Wszystko to wywołuje dolegliwości bólowe części potylicznej w okolicach karku oraz sztywność szyi.
W przypadku odcinka szyjnego często też mamy do czynienia z zaburzeniem funkcji podporowej kręgosłupa. Spowodowane jest to między innymi delikatną budową stawów międzykręgowych, a także nieprawidłowym napięciem mięśni.
Zespół szyjny ‒ przyczyny
Wśród głównych przyczyn zespołu szyjnego wymienić możemy:
- urazy odcinka szyjnego,
- siedzący tryb pracy, na przykład wykonywanie pracy biurowej bądź pracy kierowcy zawodowego,
- choroby zwyrodnieniowe górnej części kręgosłupa,
- nadmierny stres.
W grupie ryzyka znajdują się także osoby otyłe, nieaktywne fizycznie.
Zespół szyjny – objawy
Objawy zespołu szyjnego mogą być różne, najczęściej są to:
- ból w obrębie szyi i ramion, który nasila się podczas ruchów głowy
- poranna sztywność karku
- parestezje powstające na skutek ucisku na korzenie nerwowe
- zawroty głowy
- szum w uszach
- oczopląs
- zaburzenia snu.
Zespół szyjny – leczenie
Aby ustalić przyczynę schorzenia i zaplanować odpowiednie leczenie, konieczna jest konsultacja u specjalisty ‒ najczęściej u ortopedy lub fizjoterapeuty. Postawienie diagnozy wymaga wykonania badań obrazowych, przede wszystkim takich, jak RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.
Terapia obejmuje zarówno leczenie, jak i rehabilitację i fizjoterapię. W fizjoterapii zespołu szyjnego najczęściej wykorzystywane są techniki manualne – na przykład masaże, techniki fizykalne, na przykład elektroterapia oraz gimnastyka i regularne ćwiczenia.
Ignorowanie problemu i brak odpowiedniej terapii mogą doprowadzić do nasilania się objawów zmian zwyrodnieniowych oraz dyskopatii szyjnej. Warto, więc jeśli cokolwiek zwróci naszą uwagę, od razu skonsultować się ze specjalistą.