To, że narciarstwo jest wspaniałym sportem, potwierdzi chyba każdy spośród licznych fanów śnieżnego szaleństwa. Dyscyplina ta daje mnóstwo frajdy, ale wiąże się także z ryzykiem kontuzji. Wynika to nie tylko z tego, że – w zależności od narciarza – może być sportem ekstremalnym. Duże znaczenie ma tu także sezonowość: mało kto uprawia narciarstwo prze cały rok. Nawet jeśli mamy doskonałe umiejętności i technikę, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym i sprawnościowym. Tym bardziej, że sezon za pasem.
Dla większości z nas, narty to z reguły jeden, czasem dwa dłuższe wyjazdy w roku. Intensywny wysiłek fizyczny, jaki towarzyszy tym kilkunastu dniom zimowego szaleństwa, jest prawdziwym testem nie tylko dla naszej kondycji i wydolności. To także sprawdzian dla mięśni i stawów, które, co tu dużo mówić – przez rok, który minął od ostatnich nart, miały prawo nieco osłabnąć.
Dłuższa przerwa w aktywności narciarskiej może wpłynąć na naszą sprawność i przygotowanie do sezonu narciarskiego. Nawet jeśli jesteśmy ogólnie w dobrej kondycji i uprawiamy inne sporty (na przykład bieganie), powinniśmy zdawać sobie sprawę tego, że jazda na nartach obciąża nasze ciało zupełnie inaczej, niż ma to miejsce podczas innych codziennych aktywności.
Dlatego, aby cieszyć się nartami bez obaw o kontuzje lub ból nadmiernie obciążonych mięśni, które mogą nam zepsuć wyjazd po pierwszym dniu jazdy, konieczne są odpowiednie przygotowania. Jakie kroki możemy podjąć, aby nasze mięśnie i stawy były gotowe na sezon narciarski?
Przygotowanie mięśni
Regularne ćwiczenia wzmacniające najlepiej zacząć co najmniej kilka tygodni przed wyjazdem.
Po pierwsze – zadbaj o mięśnie nóg – przede wszystkim o mięsień czworogłowy uda, mięsień dwugłowy uda oraz kulszowo-goleniowy.
Ale to nie wszystko. W jeździe na nartach angażowane są również mięśnie goleni, takie jak mięsień piszczelowy przedni i tylny oraz mięsień trójgłowy łydki. Pomagają one stabilizować staw skokowy oraz utrzymywać równowagę podczas jazdy.
Nie zapomnij o mięśniach pośladkowych, które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi, stabilizacji miednicy i odbijaniu podczas jazdy. W skład tej grupy wchodzą mięsień pośladkowy wielki, średni i mały.
Podczas jazdy na nartach aktywowane są także mięśnie brzucha, w tym prosty brzucha, skośny brzucha oraz mięsień poprzeczny brzucha. Pomagają one w stabilizacji tułowia, skręcaniu oraz utrzymaniu równowagi.
Kolejna ważna dla narciarzy grupa mięśni to mięśnie pleców takie jak mięśnie grzbietu, mięsień czworoboczny lędźwiowy oraz mięśnie międzyżebrowe. Odpowiadają one za utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz stabilizację kręgosłupa.
Kondycja fizyczna
Narciarstwo to sport wymagający dobrej kondycji fizycznej. Regularne ćwiczenia cardio, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie, pomogą w zwiększeniu wydolności organizmu na stoku. Ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak treningi interwałowe, poprawią siłę i wytrzymałość.
Sprawdzenie swojej sprawności
Przed wyjazdem na narty, szczególnie gdy mamy jakąś historię urazów i kontuzji, warto odwiedzić fizjoterapeutę. Profesjonalna ocena stanu ciała może pomóc zidentyfikować potencjalne problemy i zalecić odpowiednie ćwiczenia. To ważny krok, który może pomóc w uniknięciu kontuzji.
Oczywiście, obok najważniejszego dla nas “sprzętu”, jakim jest nasze ciało, warto także zadbać o sprzęt narciarski i odpowiedni strój. Przypominamy więc, że na narciarskie wyjazdy warto wyposażyć się w odzież, która chroni przed zimnem, wilgocią i wiatrem (w tym bieliznę termiczną). Koniecznie należy także dokładnie sprawdzić stan nart, wiązań, kasku i gogli!
Solidne przygotowanie do sezonu narciarskiego to klucz do zapobiegania kontuzjom i zwiększenia bezpieczeństwa na stoku. Ćwiczenia, sprawdzenie własnej sprawności, odpowiedni strój i sprawny sprzęt – pamiętajcie o tym, a Wasze narciarskie wyjazdy z pewnością będą udane, czego bardzo Wam życzymy!
Śniegu po pachy!