Kręgosłup jest bardzo ważną częścią szkieletu, rusztowaniem, na którym opiera się całe nasze ciało. Niestety, na schorzenia kręgosłupa coraz częściej skarżą się osoby w różnym wieku.
Jakie choroby kręgosłupa uchodzą za najpowszechniejsze? Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!
Najczęstsze choroby kręgosłupa
Do najczęstszych chorób kręgosłupa należą dyskopatia, kręgozmyk, stenoza kanału kręgowego, zespół przeciążeniowo-bólowy, zespół Bertolottiego. Czym charakteryzują się wymienione choroby?
- Dyskopatia ‒ dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, czyli dysku. Dysk to elastyczny element, który oddziela kręgi kręgosłupa. Choroba rozwija się przez długi czas i związana jest z różnymi objawami. Początkowo pacjenci narzekają na krótkotrwały ból pleców. Z czasem jednak dolegliwości bólowe są bardziej uciążliwe. Ból utrzymuje się nawet do kilku godzin.
- Kręgozmyk ‒ kręgozmyk to deformacja kręgosłupa. Do czynienia mamy tutaj z przesunięciem kręgów względem siebie – kręg, który znajduje się wyżej, przesuwa się do przodu względem kręgu znajdującego się niżej. Wyróżniamy pięć rodzajów kręgozmyku, są to kręgozmyk dysplastyczny, kręgozmyk węzinowy, kręgozmyk zwyrodnieniowy, kręgozmyk urazowy oraz kręgozmyk patologiczny. Najczęstsze objawy kręgozmyku to niedowład, zaniki mięśniowe, zaburzenia czucia, deformacja okolicy lędźwiowej, osłabienie odruchów.
- Stenoza kanału kręgowego ‒ to patologiczne zwężenie światła kanału kręgowego. Schorzenie prowadzi do podrażnienia, a nawet do uszkodzenia struktur nerwowych znajdujących się wewnątrz kanału kręgowego. Stenoza ma negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, wywołuje dolegliwości bólowe pleców i kręgosłupa, a także kończyn górnych i dolnych. Ze względu na cechy anatomiczne przerostu elementów kanału kręgowego, wyróżnia się dwie postacie stenozy ‒ stenozę centralną i boczną.
- Zespół przeciążeniowo-bólowy ‒ w przypadku zespołu przeciążeniowo-bólowego mówimy o długotrwałych bólach kręgosłupa. Dolegliwości bólowe mogą mieć różne nasilenie, mają charakter nawrotowy. Zespół przeciążeniowo-bólowy najczęściej obejmuje odcinek szyjny i lędźwiowy.
- Zespół Bertolottiego ‒ to patologia, w przypadku której do czynienia mamy z nieprawidłowym, przerośniętym wyrostkiem kręgu L5. Jest to zaburzenie wrodzone, jednak objawy dają o sobie znać po ukończeniu 20-30 roku życia.
Podsumowanie
Kręgosłup tworzy konstrukcję, na której opiera się całe nasze ciało. Niestety, coraz więcej osób skarży się na dolegliwości bólowe pleców i kręgosłupa i zmaga się z różnymi chorobami. Do najczęstszych chorób kręgosłupa zaliczamy dyskopatię, kręgozmyk, stenozę kanału kręgowego, zespół przeciążeniowo-bólowy, zespół Bertolottiego.