Zabiegi fizykoterapeutyczne

Zabiegi fizykoterapeutyczne stymulują organizm do regeneracji, odbudowy tkanek i zwalczania stanów zapalnych poprzez zewnętrzne bodźce, jak niska i wysoka temperatura, światło, prąd elektryczny, pole magnetyczne, ultradźwięki czy laser. Bodźce oddziałują na zmienione chorobowo miejsce w ciele pacjenta i wywołują pożądany efekt. Zabiegami tego rodzaju są:

  • Termoterapia – oddziaływanie zimnem lub ciepłem przez kąpiele i chłodzenie suche lub sauny i gorące kąpiele.
  • Hydroterapia – oddziaływanie poprzez natryski wodą, kąpiele, namaczanie i okłady.
  • Światłolecznictwo – naświetlanie promieniami podczerwonymi, ultrafioletowym lub słonecznym.
  • Elektroterapia – wykorzystuje prąd elektryczny stały lub zmienny o różnym natężeniu.
  • Magnetoterapia – stosuje pole magnetyczne i elektromagnetyczne, w tym krótkofale i mikrofale.
  • Ultrasonoterapia – wykorzystuje ultradźwięki.
  • Laseroterapia – stosująca naświetlanie laserem.
  • Klimatoterapia – inaczej lecznictwo uzdrowiskowe i sanatoryjne.

Zabiegi fizjoterapeutyczne

Zabiegi fizjoterapeutyczne mają na celu wzmocnienie układu ruchowego pacjenta, przywrócenie sprawności ruchowej, niwelowanie i usunięcie bólu wynikających z dolegliwości po urazach, zabiegach medycznych lub niepełnosprawności pacjenta. Fizjoterapia obejmuje omówione wyżej zabiegi fizykoterapeutyczne oraz kinezyterapeutyczne, czyli ćwiczenia ruchowe, a także masaże lecznicze. Ćwiczenia są nakierowane na poprawę motoryki ciała pacjenta w naturalnym zakresie i leczenie dysfunkcji ruch, a także leczenia urazów.

Różnica między fizykoterapią a fizjoterapią

W większości zabiegów fizykoterapeutycznych wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt. Pacjenci muszą zatem udać się do placówki wykonującej wspomniane  zabiegi. W warunkach domowych są one niemożliwe do przeprowadzania z powodów ekonomicznych oraz fizycznych.

Z uwagi na charakter ćwiczeń, które przeprowadzane są w leczeniu fizjoterapeutycznym, pacjent może je wykonywać w warunkach domowych. Oczywiście niektóre ćwiczenia i zabiegi wymagają specjalistycznego sprzętu, ale w większości ćwiczeń wykorzystuje się proste narzędzia fizjoterapeutyczne jak piłki, gumy czy wałki, które można nabyć w sklepach medycznych, a nawet w supermarketach.

Po przeprowadzonym przez fizjoterapeutę instruktażu, pacjent może wykonywać zalecane ćwiczenia w domu, co sprzyja zachowaniu ich systematyczności będącej kluczem do sukcesu terapii. Także masaże lecznicze mogą być wykonywane w domu pacjenta. Obecnie wiele ośrodków oferuje domowe masaże wykonywane przez specjalistów dojeżdżających do pacjenta.