Ból pleców dotyka coraz większej liczby osób zarówno. Dolegliwości często bywają tak silne, że utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Jak sobie radzić z dyskomfortem? Ratunkiem jest rehabilitacja kręgosłupa. Wczesna interwencja pozwala znacznie poprawić komfort życia i uniknąć wielu poważnych problemów w przyszłości. Na czym polega wspomniana fizjoterapia? Tego dowiedzą się Państwo z niniejszego artykułu.
Lecznicza moc ruchu, czyli kinezyterapia
Jedną z najczęściej stosowanych technik w rehabilitacji kręgosłupa jest kinezyterapia, czyli najprościej rzecz ujmując usprawnianie ruchowe. Obejmuje ono różne rodzaje ćwiczeń – bierne, czynne, w odciążeniu, izometryczne, samowspomagane, prowadzone itp. Jakie efekty przynosi ich zastosowanie? Przede wszystkim pozwala zwiększyć wytrzymałość i wydolność organizmu, zwiększyć zakres wykonywanych ruchów, wzmocnić mięśnie pleców, a w konsekwencji złagodzić dolegliwości bólowe związane długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji.
Zimno, prądy i ultradźwięki w służbie kręgosłupa
Bardzo dobre rezultaty przynoszą również inne rodzaje zabiegów, między innymi:
- krioterapia – bazuje na naturalnych reakcjach obronnych ustroju i wspomagają wydzielanie endorfin. Hormony te wykazują działanie przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Stymulują układ odporności i zmniejszają napięcie mięśni,
- elektroterapia – leczenie prądem. Przywołana metoda poprawia ukrwienie tkanek, przyspiesza regenerację mikrouszkodzeń, niweluje obrzęki i zmniejsza dolegliwości bólowe,
- terapia ultradźwiękami – wykorzystuje fale akustyczne o częstotliwości powyżej granicy słyszalności, które przyśpieszają gojenie ran i wykazują działanie przeciwbólowe.
Zmiana nawyków to podstawa
Rehabilitacja kręgosłupa zawsze powinna iść w parze ze zmianą negatywnych nawyków związanych na przykład z siedzącym trybem życia. Co zatem zrobić? Przede wszystkim zażywać więcej ruchu, nie tylko od święta, ale również na co dzień. Nie trzeba od razu uprawiać sportów. Wystarczy wybrać się na kilkunastominutowy spacer, przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Duże znaczenie dla zachowania kręgosłupa w dobrej kondycji ma również ergonomia pracy przy komputerze, a także właściwie zbilansowana dieta, bogata w białko, witaminy oraz mikro- i makroelementy. Należy bowiem pamiętać, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie pleców i stawów.