Bezczynne oczekiwanie na zaplanowaną operację ortopedyczną np. kolana (bez względu na jej rodzaj) to duży błąd. Klucz do bezproblemowej i szybkiej rekonwalescencji, a co za tym idzie, do powrotu do aktywności po operacji, leży w rękach pacjenta. Jak zatem skutecznie przygotować się do zabiegu? Odpowiedź brzmi: strategicznie. I aktywnie!
Artroskopie, rekonstrukcje więzadeł czy alloplastyka – każda z tych operacji stawia przed tkankami miękkimi – mięśniami i więzadłami – specyficzne wyzwania. Przygotowując się do zabiegu warto mieć precyzyjną strategię nastawioną na wzmocnienie obszarów, które zostaną poddane operacji. I, oczywiście, ją wdrożyć.
Same korzyści
Korzyści wynikające z takiej praktyki są niezaprzeczalne i tak naprawdę warto stosować ją w przypadku przygotowywania się do większości operacji ortopedycznych.
W przypadku kolan, wzmacnianie mięśni kończyn dolnych i mięśni posturalnych pozwoli lepiej przygotować do operacji, co przekłada się na szybszy powrót do pełnej sprawności.
Przygotowanie do zabiegu operacyjnego obejmuje ćwiczenia wzmacniające kończyny dolne jak również zmniejszające dolegliwości bólowe, pozwalają bowiem na skuteczną redukcję bólu oraz minimalizację obrzęku, co przekłada się na komfortowy okres rekonwalescencji.
Warto także uwzględnić wątek psychologiczny. Może się to wydać dziwne, ale systematyczne wykonywanie ćwiczeń przedoperacyjnych wpływa na poziom pewności siebie pacjenta i przygotowuje go psychicznie do operacji. Dzięki ćwiczeniom czujemy się mocniejsi.
Warto podkreślić, że obok ćwiczeń wzmacniających konkretne mięśnie lub ich grupy, istotne jest również uwzględnienie ogólnych ćwiczeń aerobowych, takich jak jazda na rowerze stacjonarnym czy pływanie. Te formy aktywności zwiększają ogólną wytrzymałość mięśni oraz kondycję pacjenta, co może mieć pozytywny wpływ na sam proces operacyjny i rehabilitacyjny.
Ćwiczyć nogi, ale „z głową”
Jest jedno, duże “ale”. Uniwersalny zestaw ćwiczeń nie istnieje, gdyż każdy przypadek wymaga unikalnego podejścia. Różnice w rodzaju operacji, specyfice indywidualnych przypadków wynikającej z charakteru i głębokości urazu, a także zmiennej kondycji pacjenta sprawiają, że eksperci rehabilitacji przez wszystkie przypadki odmieniają słowo „personalizacja”.
Oznacza ona dostosowanie procesu przygotowań przed operacją do indywidualnych potrzeb, możliwości oraz specyfiki planowanej interwencji chirurgicznej. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń warto skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą lub specjalistą ds. rehabilitacji. To właśnie oni będą w stanie dostosować wybór ćwiczeń, ich częstotliwość i intensywność do konkretnego przypadku, co w rezultacie przełoży się na skuteczne przygotowanie pacjenta do nadchodzącej operacji. W Nordmedic stoimy na stanowisku, że tylko współpraca z profesjonalistami pozwoli na opracowanie spersonalizowanego planu, uwzględniającego unikalne potrzeby pacjenta i gwarantującego optymalne rezultaty w procesie rehabilitacyjnym. I mamy takich specjalistów na pokładzie.